Borlu Alaşımlar

Yüksek miktarda bor ihtiva eden metalik camların, sert ve yumuşak manyetik malzemelerin, yeni nesil yüksek entropili alaşımların üretilmesine ve geliştirilmesine yönelik faaliyetler Enstitümüz bünyesinde bulunan yüksek vakum indüksiyon ergitme (2000 oC) ve ark melter (3500 oC) gibi sistemler kullanılarak yapılmaktadır.

Metalik camlar içyapılarında kristal düzen veya uzun düzenli etkileşim göstermeyen amorf alaşımlardır. Yüksek mukavemet, sertlik, korozyon direnci, aşınma direnci ve camsı geçiş sıcaklıklarında plastik şekil verilebilme üstün özelliklerinden dolayı metalik camlar, gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Demir tabanlı camsı metalik alaşımlarda sıklıkla kullanılan bor, yapının kristallenmesinin önüne geçerek camsı oluşuma destek olmaktadır.

Yumuşak manyetik malzemeler transformatörlerin manyetik çekirdeklerinde, motorlarda, indüktörlerde kullanım alanı bulmaktadır. Bor, Melt Spin (Eriyikten Şerit elde edilmesi) yöntemi ile elde edilen yapılarda amorf ve nano-kristalin yapı oluşumuyla yumuşak manyetik özelliklerin artırılmasına katkı sağlamaktadır.

Sert manyetik malzemeler, yumuşak manyetik malzemelerin aksine manyetize edildiklerinde bu yapılarını kalıcı olarak kazanırlar. Sert manyetik malzemeler otomotive, telekomünikasyon, veri işleme, genel kullanıcıya yönelik elektronik cihazlar, endüstriyel elektronik cihazlar gibi geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. En önemlilerinin başında NdFeB (Nd2Fe14B) alaşımı gelmektedir. Karbon emisyonunun azaltılma politikası ile giderek önem kazanacak elektrikli ve hibrit araçlar sayesinde çok geniş bir pazar payına ulaşması beklenmektedir.